انواع لوگو

انواع لوگو

انواع لوگو را بشناسید و تفاوت و مشخصات هر سبک را بدانید

بهتر است ابتدا بدانیم چند نوع لوگو وجود دارد و چه تفاوتهایی دارند و سپس مشخص کنیم که ما کدامیک را می خواهیم.
در اینجا، ما انواع لوگو را به پنج دسته تقسیم می کنیم، در ادامه شما می توانید توضیحاتی درباره هر نوع نمونه هایی از هر کدام را ببینید.


۱- نماد (و یا پیکتوگرام، آیکون، نشانه)

این نوع لوگو، در واقع یک شکل می باشد که به نام، موضوع فعالیت و یا مفاهیم مرتبط دیگری اشاره می کند. این سبک بهترین سبک لوگو از نظر ما می باشد زیرا یک شکل ساده براحتی در ذهن ثبت خواهد شد و فارغ از اینکه بیننده از چه کشور و با چه زبانی به آن نگاه می کند، بخوبی با او ارتباط برقرار می کند.
دقت داشته باشید که در حالت نماد هم نام برند می تواند در کنار یا زیر نماد نوشته شود، اما تمرکز و زمان صرف شده بر روی شکل هست نه نوشتار و از فونت های آماده (ولی متناسب) استفاده خواهد شد.
در تصویر زیر می توانید نمونه هایی از این نوع لوگو را مشاهده کنید:

logo kinds - symbol

همچنین می توانید نمونه کارهایی که ما در این سبک طراحی کرده ایم را هم ببینید:

نمونه کارهای نماد

۲- نوشتاری (وُردمارک، لوگوتایپ، فونت سفارشی)

لوگوی نوشتاری معمولا به این صورت هست که نام برند با استفاده از یک فونت مناسب و یا سفارشی، طراحی شده و بعنوان لوگو مورد استفاده قرار می گیرد. لوگوی نوشتاری می تواند به این شکل باشد که نام برند با یک فونت آماده یا سفارشی نوشته شود و با یک تغئیر کوچک و خلاقانه مفهومی را نیز برساند و یا به نوعی خاص زیبا و یونیک شود.
مزیت لوگوی نوشتاری در این است که وابستگی زمانی ندارد و همیشه قابل استفاده خواهد بود. چند نمونه از انواع لوگو های نوشتاری را می توانید در تصویر زیر ببینید:

logo kinds - logotype

با کلیک روی دکمه زیر هم می توانید لوگوهای نوشتاری طراحی شده توسط ما را ببینید:

نمونه کارهای نوشتاری

۳- حرفنماد (لترمارک، مونوگرام)

حرفنماد یکی از انواع لوگو می باشد که در آن با استفاده از حرف یا حروف اول نام برند یک طرح ساخته می شود و نماد بنوعی حرف یا حروف اول نام برند خواهد بود. این سبک معمولا زمانی استفاده می شود که نام برند طولانی و یا خواندنش سخت است.
مزیت حرفنماد این است که کمک میکند نماد شما راحت تر و بهتر بیاد سپرده شود. جهت درک بهتر در زیر به نمونه هایی از این سبک نیز اشاره شده است که حتما آنها را دیده اید:

logo kind - lettermark

برای دیدن حرفنماد های طراحی شده توسط ما روی دکمه زیر کلیک کنید:

نمونه کارهای حرفنماد

۴- لوگوی ترکیبی

خیلی از برندها هستند که نوشتار و نماد آنها همیشه باهم استفاده می شود. حتی ممکن است دو یا چند سبک قبلی به شکلی خاص در کنار هم قرار بگیرند و با هم ترکیب شوند و همیشه به یک شکل استفاده شوند.
دقت کنید که در حالت ترکیبی، ممکن است نتوانید نماد را به تنهایی استفاده کنید و خیلی وقت ها نیاز است نماد و نوشتار باهم و در کنار هم باشند.
نمونه هایی از انواع لوگوی ترکیبی را در زیر می بینید:

logo kind - mixed

جهت دیدن کارهایی که ما در این سبک انجام داده ایم روی دکمه زیر کلیک کنید:

نمونه کارهای ترکیبی

۵- لوگوی کلاسیک یا دَرهم (سبک قدیمی)

قبل از هرچیز باید بگوئیم که این نوع لوگو به دلیل در تناقض بودن با مهمترین اصل از اصول طراحی لوگو یعنی “سادگی” توصیه نمی شود. لوگو های کلاسیک معمولا شلوغ و پرجزئیات هستند و نوشته و نام برند با حالات مختلف با نماد و اشکال دیگر ترکیب می شود.
مشکل لوگوی کلاسیک این است که در اندازه های کوچک بسیار بد و غیر قابل تشخیص خواهد بود و بدلیل شلوغی به سختی بیاد سپرده می شود. در زیر چند نمونه از انواع لوگوی کلاسیک را مشاهده می کنید:

logo kind - classic

و برای مشاهده نمونه کارهای ما در سبک کلاسیک هم روی دکمه زیر کلیک کنید:

نمونه کارهای کلاسیک
ریزه
بهزاد دانش پور هستم، بیش از 9 سال هست که کار طراحی لوگو و ترسیم برداری یا وکتور را انجام می دهم. 3 سال هست این فعالیت رو آنلاین کردم و سایت ریزه دات کام رو راه اندازی کردم. کار دیگری بجر طراحی لوگو انجام نمی دهم و این شغل من هست. برای دیدن نمونه کارها و لوگوهایی که من طراحی کرده ام اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حساب من